Studijski posjet tvornici „Gavrilović“ u Petrinji i Starom gradu u Sisku
9:00 sati – polazak s autobusnog kolodvora
10:00 sati – dolazak u Tvornicu i obilazak uz vodstvo gđe. Lidije Ečimović (predviđeno trajanje: do tri sata)
– farma junadi
– reprocentar za uzgoj svinja
– novi projekt plastenika za hidropondski uzgoj rajčica
– u upravnoj zgradi kraća prezentacija o povijesti i djelovanju Tvornice
– zakuska (švedski stol).
Na povratku posjetili smo Sisak (oko 14 sati) gdje nas je na autobusnom kolodvoru dočekao kustos muzeja. Uslijedio je razgled grada, a potom i posjet muzeju Sisak pod stručnim vodstvom kustosice Kristine Trtanj. Nakon 40-ak minuta pošli smo na razgledavanje Starog grada te smo iz autobusa imali pogled na Lonjsko polje.
Studijski posjet muzeju Narona i dolini Neretve
(22. svibnja 2008. godine) U ranim jutarnjim satima uputili smo se s autobusnog kolodvora u Zagrebu prema hrvatskom primorju. Došli smo do Zaostroga u kojemu smo razgledavali muzej – a koji je pak dio Franjevačkog samostana crkve Sveta Marija s vrijednom knjižnicom, etnografskom zbirkom i galerijom. Tu je, kako smo doznali, živio i djelovao fra Andrija Kačić Miošić, hrvatski pučki pjesnik, književnik i filozof. S poviješću samostana upoznali su nas gvardijan fra Ivica Omažić i lokalni vodič koji je proveo ostatak puta s nama Tonči Padovan. Župa Baćina, u kojoj je služio i fra Andrija Kačić Miošić, a u koju pripada ovaj samostan, prvi se put spominje 1340. godine.
Oko 14 sati ručali smo u restoranu Marko Polo u Gradacu. Dva sata kasnije uputili smo se prema Baćinskim jezerima koja se sastoje od šest spojenih i jednog odvojenog jezera, a zanimljivo je da su umjetnim kanalom spojena s morem. Također, jezera su prirodni fenomen jer su kriptodepresijska, iznimne ljepote. Po završetku obilaska uputili smo se prema krajnjem odredištu, Metkoviću. Smješteni smo u hotel Narona u dvokrevetnim sobama, a iste večeri poslužena nam je večera.
(23. svibnja 2008.) Doručak u hotelu predviđen je za 7:30 sati, a odmah iza njega uslijedio je posjet Ornitološkoj zbirci u Metkoviću s 368 primjeraka prepariranih ptica. Već oko 11 sati uputili smo se prema selu Vid, kako bismo posjetili arheološki muzej Narona, kroz koji nas je proveo ravnatelj Hrvoje Manenica.
U 4. stoljeću prije Krista, kad su Grci kolonizirali jadranske otoke, utemeljili su ujedno i Empori, luku tri kilometra sjeverozapadno od Metkovića. Bila je to u antici nadaleko poznata Narona (u današnjem selu Vid). 1995. godine arheolozi su u središtu sela iskopali ostatke hrama na glavnom trgu (augusteum) u kojemu je pronađeno 16 kipova bogova i božica bez glave. Narona je svojevremeno bila i biskupijsko središte te je pronađeno više starokršćanskih bazilika. Na mjestu današnje crkve svetog Vida, u bazilici pronađena je očuvana krstionica. U 1. stoljeću prije Krista ovo naselje postalo je rimska kolonija odnosno vojno, upravno, sudsko i kulturno središte naronitanskog okruga. Neophodno je postaviti pitanje zašto je Narona propala. Prof. Emilio Marin smatra da je za vrijeme raspada Zapadnog Rimskog Carstva značenje Narone oslabilo, a postupno se i ugasilo. Tijekom narednih stoljeća nezaštićenu su Naronu mnogi pljačkali, a u vrijeme Mlečana postojala je i organizirana trgovina naronitanskim umjetninama.
Oko 13 sati imali smo organiziran ručak u restoranu „Đuđa i Mate“ u neposrednoj blizini muzeja te fotosafari neretvanskim lađama. Već je rimski pisac Katon pisao o prirodnom bogatstvu u delti Neretve, no veće zanimanje za deltu europskih prirodoslovaca nastaje pod austrijskom vlašću. Najveća hrvatska delta danas je uglavnom meliorirana i isušena, no usprkos tome područje je od međunarodne važnosti pa se na ukupnoj površini od 1620 hektara danas nalazi zaštićeno područje ornitološkog rezervata, ornitološko-ihtiološkog i zaštićenog krajolika. Delta Neretve upisana je u Ramsarski popis konvencija o zaštiti močvarnih područja koje provodi Međunarodno vijeće za zaštitu ptica. Nakon ručka i vožnje lađama posjetili smo i Opuzen i kulu u Kuli Norinskoj.
(24. svibnja 2008. godine) Nakon doručka koji je bio oko 7:30 sati krenuli smo u Počitelj i Mostar. Ručak je bio predviđen u restoranu Hindin Han u središtu starog Mostara, točnije u blizini staroga mosta. Potom, uputili smo se u marijansko svetište Međugorje i arheološki lokalitet rimskoga logora u Mogorjelu kod Čapljine. Nakon razgledavanja vratili smo se u hotel u Metkoviću i večerali.
(25. svibnja 2008. godine) Posljednjeg dana našeg boravka poslužen nam je doručak pa smo se spremno uputili prema Zagrebu, no uz posjet Vrgorcu i Imotskim jezerima.
Studijsko putovanje u Moslavinu
(20. rujna 2008. godine) 8 sati: polazak s autobusnog kolodvora prema Križevcima (dolazak oko 10 sati)
Posjet crkvi Sv. Križa i grkokatoličkoj katedrali Presvetog Trojstva u pratnji ravnatelja muzeja gospodina Homena; poslije 11 sati odlazak iz Križevaca za Apatovac gdje smo posjetili najsuvremeniju punionicu izvorske i mineralne vode Kalničke vode BioNatura dd. uz vodstvo gospodina I. Majdaka.
Potom, krenuli smo prema selu i planini Kalnik gdje smo obišli crkvu Sv. Brcka, a ručak je bio predviđen za 14 sati u planinarskom domu. U međuvremenu imali smo mogućnost razgledati okoliš: krenuti poučnom stazom ili uspeti se na ruševine starog grada.
Oko 16 sati vratili smo se u Zagreb uz kraće zadržavanje kod klijeti u Obrežu, koje je popularno nazvano Ilica, kao spomeniku narodnog stvaralaštva te uz razgledavanje mjesta Gornja Rijeka podno malog Kalnika, župne crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije u kojoj je sahranjena grofica Sidonija Erdödy Rubido koja je živjela u obližnjem dvorcu. Povratak u Zagreb oko 19 sati.
Studijsko putovanje u Salzburg i posjet AHD-u Salzburg
(17. listopada 2008. godine) Polazak iz Zagreba u kasnim noćnim satima, dolazak u St. Leonhard/Salzburg u hotel/pansion Leonharderhof, Mitterweg 14 oko 19 sati, gdje se srećemo s predstavnicima AHD-a Salzburg i odmah odlazimo u restoran u susjedno mjesto Rachlwirt bei Grödig, Schützenstr.15. Večeri se pridružilo nekoliko članova AHD-a. Nakon večere slijedio je povratak u hotel i smještaj u sobe.
(18. listopada 2008. godine) Doručak u hotelu u 7:30 sati. Odlazak autobusom za Salzburg u razgledanje grada. Vrijeme za individualno šetanje centrom Salzburga prema karti koju je dobio svaki sudionik, kasnije smo se okupili za razgledavanje Tvrđave i Mirabell parka.
U 13:30 sati vratili smo se u restoran Rachlwirt, a već sat vremena kasnije, oko 14:30 sati, krenuli smo prema Halleinu u razgledavanje Salzwelten sa Salzbergwerk (rudnik soli), Keltendorfa (etno selo Kelta) i Keltenmuseum (muzeja Kelta). Povratak u gostionicu Rachlwirt, večera te nakon večere autobusom u hotel Leonharderhof. Za vrijeme boravka u Salzburgu pratio nas je gospodin inženjer Friz Krempler, član AHD-a Salzburg koji je pomogao našu organizaciju.
(19. listopada 2008. godine) U 7:30 sati imali smo doručak u hotelu te smo otišli autobusom za Bad Ischl gdje nas je kod razgledavanja pratio gospodin inženjer Pejo Gavrić, član AHD-a Linz, s kojim smo se sastali u Landhotelu Hubertushoff, Bad Ischl. Razgledali smo izložbu o Bad Ischlu, Kaiservillu, Trinkhalle te smo, naravno, u slavnoj (carskoj) slastičarnici kušali išlere. U 12:30 sati imali smo ručak u hotelu Hubertushof, a u 14:00 sati krenuli smo za Zagreb s očekivanim dolaskom oko 21 sat.