Povijesni pregled razvoja Društva

Hrvatsko-austrijsko društvo Zagreb (HAD Zagreb) osnovano je 1990. godine na poticaj tadašnjeg vicekancelara Republike Austrije dr. Erharda Buseka.

Osnivačka skupština održana je 1991. godine u Hrvatskom narodnom kazalištu. Uz dr. Erharda Buseka i dr. Leopolda Melichara, tada direktora Austrijskog kulturnog instituta (danas Austrijski kulturni forum) okupili su se znanstveni, kulturni i politički djelatnici, zainteresirani građani – budući članovi Društva.

Nakon pozdravnog govora dr. E. Buseka, govore su održali ministar znanosti prof. Osman Muftić i prof. Viktor Žmegač.

Za prvu predsjednicu izabrana je Truda Stamać, za  tajnicu dr. Aleksandra Korać Graovac. Članovi Društva aktivno su sudjelovali u prezentaciji Hrvatske u Austriji s ciljem njezina priznavanja i organiziranja humanitarne pomoći. Tako su na primjer glazbeni umjetnici Zlatko Foglar i Alida Poljak organizirali u Austriji koncerte hrvatskih glazbenika, prenosili ideju samostalne Hrvatske, te prikupljali novac za pomoć izbjegličkoj djeci.

Nadalje, Društvo je bilo usmjereno na suradnju s društvima u ostalim gradovima Hrvatske. Utemeljena su društva u Rijeci, Splitu, Dubrovniku, Osijeku, kasnije u Daruvaru, Donjem Miholjcu, Valpovu i Varaždinu. HAD Zagreb uz to je od 1993. (do 1998.) godine objavljivao list Male novine (urednica Kristina Gamiršek Šnidaršić). Bilo je to prvo glasilo jednog hrvatskog društva prijateljstva s inozemstvom. U razdoblju od 1993. do 1995. Godine predsjednik društva bio je Slobodan Šembera, a tajnica Kristina Gamiršek Šnidaršić. 

Godine 1995. na dužnost predsjednika izabrana je prof. dr. Greta Pifat-Mrzljak, dok je potpredsjedničku dužnost obavljao akademik Stjepan Jecić, a tajničke poslove prof. dr. Jasminka Brnjas-Kraljević. Vrijedne rezultate rada Društva u narednom razdoblju prepoznalo je članstvo te na vodeće dužnosti opetovano bira iste članove.

Aktivnosti HAD-a Zagreb odvijaju se u sekcijama za koje su zaduženi voditelji: Alida Poljak, prof. zadužena za glazbenu djelatnost, Emil Tanay, prof. za likovnu djelatnost (do 1998. godine), dr. Neven Žarković za znanost, društvenu sekciju vodila je predsjednica prof. dr. Greta Pifat-Mrzljak. Posebice valja naglasiti glazbenu sekciju i redovite koncerte mladih hrvatskih umjetnika u Hrvatskoj i Austriji te prezentiranje manje poznatih kvalitetnih ansambala, ali i vrhunskih muzičara. Tako je Društvo svojim utjecajem i poznanstvima s vodećim ljudima Beča pripomoglo u organizaciji nastupa Zagrebačke filharmonije u Bečkom Musikvereinu u prosincu 2002. godine. Likovna sekcija ostvarila je nekoliko izložbi hrvatskih slikara u Austriji, a organizirano je i predstavljanje likovnih umjetnika koji rade u Austriji u Zagrebu. Djelatnost znanstvene sekcije je posebice uspješna. Ostvaren je niz predavanja znanstvenika u Austriji i Hrvatskoj. Posebnu pozornost zaslužuju Hrvatsko-austrijski odnosno Austrijsko-hrvatski znanstveni dani. Ta djelatnost započela je još 2000. godine skupom u Grazu pod naslovom Kroatien ist Europa, Möglichkeiten und Chancen der Zusammenarbeit uz suradnju s Austrijsko-hrvatskih društvom iz Beča. 

Društvo sudjeluje u nakladi časopisa Glasnik/Kurier koji već 13 godina izdaje HAD Rijeka i objavljuje nekoliko stranica s prilozima o radu HAD-a Zagreb. Time se povezuju djelovanja društava prijateljstva s Austrijom u Hrvatskoj. Društvo organizira i humanitarnu pomoć sakupljanjem novčanih priloga članova na godišnjim skupštinama. U raznim prilikama pomoć je uručena Pedijatrijskom odjelu Vukovarske bolnice, Bolnici Pakrac, Caritasovu domu štićenika u Zagrebu i Centru za razminiranje.

U okviru Društvene djelatnosti zapažena su predavanja osoba iz znanosti, politike, umjetnosti i kulture tijekom svih ovih godina djelovanja. U sklopu Gospodarske djelatnosti treba spomenuti promidžbu Hrvatske kroz na primjer organizaciju izložbe naših prehrambenih proizvoda Sirevi i vina Hrvatske u Beču u okviru akcije Hrvatsko proljeće u Beču. Nadalje, HAD organizira razna studijska putovanja uz vrlo stručna vodstva u Austriju, Češku, Mađarsku, srodnim austrijskim društvima kao i posjete prirodnim i kulturnim spomenicima Hrvatske.